Меморіальний монумент на території Харківського політехнічного інституту був відкритий 23 серпня 1968 р. у день 25-ої річниці визволення Харкова від нацистів. Ініціатива створення належить студентам інституту, які надали кошти, зароблені під час роботи у будівельних загонах.
Меморіал знаходиться навпроти входу до Головного аудиторного корпусу НТУ «ХПІ». Він містить плити з іменами близько 200 політехніків – студентів, викладачів, співробітників, які загинули на фронтах Другої світової війни. Саме з цього місця в 1941 році йшли на війну політехніки, які складали студентський батальйон. На гранітному постаменті пам’ятника висічено вірш радянського поета Р. Рождественського: «Мечту пронесите через года и жизнью наполните. Но о тех, кто уже не придет никогда, Заклинаю – помните!»
Професор НТУ «ХПІ» Анатолій Грабченко згадував, що ініціатива відкриття монумента виникла у середині 1960-х рр. у Раді ветеранів інституту, яку очолював Іван Васильович Рижков. Втім, справа створення пам’ятного комплексу затягнулась через низку причин, зокрема через спорудження у цей самий час в ХПІ пам’ятника В. Леніну.
Відкриття меморіалу було багатолюдним та урочистим. Були присутні харків’яни, в тому числі родичі загиблих, чиї імена тепер «вкарбовані» в граніт.