Меморіал Слави на території НТУ «ХПІ»

Історія

У другій половині 1960-х рр. в українських містах встановлюються пам’ятники та меморіали, присвячені студентам та співробітникам навчальних закладів. У 1967 р. був відкритий пам’ятник студентам та викладачам Київського  політехнічного інституту; у Дніпропетровську (сьогодні Дніпро) того ж року відкритий пам’ятник «Скорботна» (Вічна наречена), присвячений загиблим студентам Дніпропетровського університету у роки війни.  У Харкові на початку 1970-х рр. відкрито пам’ятник викладачам та студентам авіаційного інституту

Меморіальний монумент на території Харківського політехнічного інституту  був відкритий 23 серпня 1968 р. у день 25-ої річниці визволення Харкова від нацистів. Ініціатива створення належить студентам  інституту, які надали кошти, зароблені під час роботи у будівельних загонах. 

Меморіал знаходиться навпроти входу до Головного аудиторного корпусу НТУ «ХПІ». Він містить плити з іменами близько 200 політехніків – студентів, викладачів, співробітників, які загинули на фронтах Другої світової війни. Саме з цього місця в 1941 році  йшли на війну політехніки, які складали студентський батальйон. На гранітному постаменті пам’ятника висічено вірш радянського поета Р. Рождественського: «Мечту пронесите через года и жизнью наполните. Но о тех, кто уже не придет никогда, Заклинаю – помните!»  

Професор НТУ «ХПІ» Анатолій Грабченко згадував, що ініціатива відкриття монумента виникла у середині 1960-х рр. у Раді ветеранів інституту, яку очолював Іван Васильович Рижков. Втім, справа створення пам’ятного комплексу затягнулась через низку причин, зокрема через спорудження у цей самий час в ХПІ пам’ятника В. Леніну. 

Відкриття меморіалу було багатолюдним та урочистим. Були присутні  харків’яни, в тому числі родичі загиблих, чиї імена тепер «вкарбовані» в граніт.

 

На території НТУ «ХПІ», окрім Меморіалу Слави, знаходяться інші «місця пам’яті», присвячені пам’яті про політехніків-учасників війни, наприклад меморіальна дошка з іменами загиблих героїв.

Для розміщення нових прізвищ, що стали відомі вже після відкриття, ансамбль був доповнений боковими малими стелами. Щороку напередодні 9-го травня до  них додавались нові імена. У 2010 р. було нанесено ще 3 прізвища, загальна кількість сягнула 198 чоловік.

Обеліск солдатам та співробітникам Харківського політехнічного інституту імені В.І. Леніна, які загинули, встановлений на території інституту. 22 серпня 1968 р. м. Харків. 
ДАХО. Фотокартотека. Справа О – 8554.

Для розміщення нових прізвищ, що стали відомі вже після відкриття, ансамбль був доповнений боковими малими стелами. Щороку напередодні 9-го травня до них додавались нові імена. У 2010 р. було нанесено ще 3 прізвища, загальна кількість сягнула 198 чоловік.

Меморіальні заходи

(останнім часом вони носять назву урочисто-траурного віче) у Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут»  відбуваються щороку. Вони присвячені вшануванню ветеранів Другої світової війни, пам’яті про полеглих воїнів, Дню пам’яті та примирення та  Дню Перемоги над нацизмом.

Репортаж про святкування Дня Перемоги у 2015 р.:

Про пам’ятні заходи в університеті, та ветеранів-політехніків згадує професор НТУ «ХПІ» Віталій Іванович Ніколаєнко.

Професор В.І. Ніколаєнко відзначає, що події сучасної війни на Сході України знайшли своє відображення у практиках відзначення Дня Перемоги над нацизмом. На мітингах виступають учасники сучасних бойових дій, що брали участь в АТО та ООС.