Меморіальний парк і музей «Дробицький Яр»

Дробицький Яр на околиці Харкова став місцем старти більшості харківських євреїв, що потрапили під нацистську окупацію. Тут наприкінці грудня 1941 – на початку січня 1942 р. були вбиті євреї, що перед цим перебували на території харківського гетто.

 

Історія

У радянському історичному та комеморативному дискурсі геноцид єврейського народу часів Другої світової війни – Голокост замовчувався. Якщо на місцях розстрілів єврейських громад були встановлені пам’ятники, то вони не містили згадок про євреїв, яких не виокремлювали з загальної маси «радянських громадян-жертв фашизму». 

Як зазначає історик Юрій Радченко, у Харкові існує декілька місць пам’яті, присвячених трагедії єврейського народу. Це меморіальний комплекс “Дробицький Яр”, меморіал на місці колишнього гетто на Московському проспекті; меморіальна дошка на місці колишньої синагоги де загинуло кілька сотень євреїв на вулиці Громадянській (Міщанській), де була встановлена меморіальна табличка у 2000 р. Частина місць страт досі не позначені. Це колишня тюрма СД, де були вбиті серед інших і євреї, Меморіал Слави у Лісопарку, де було вбито у 1942-1943 рр. близько тисячі євреї і немає жодних згадок про це

Відкриття пам’ятника в Дробицькому Яру. З архіву Леонідова Л.П.

У незалежній Україні побудова пам’ятників жертвам Голокосту була і залишається перш за все ініційованою громадськими організаціями. У Харкові найбільш значимі «місця пам’яті» про Голокост – Дробицький Яр та місце єврейського гетто були позначені на початку 1990-х рр.

Дробицький Яр 9 травня 2000 р. Особистий архів Леонідова Л.П.

У 1991 р. було оголошено конкурс проектів меморіального конкурсу у якому перемогли О. Лейбфрейд та В. Савенков. У 1992 р. до громадської ініціативи комітету долучилась Харківська міська рада, яка прийняла офіційне рішення про будівництво меморіалу у Дробицькому Яру, цього ж року розпочались будівельні роботи. У 1994 р. головний рабин Харкова та православний священик провели освячення будівництва. Деякий час роботи не проводились через брак коштів.

Перший пам’ятник у Дробицькому Яру

Харківський обласний громадський комітет «Дробицький Яр», як згадує його голова, було створено у 1988 р. Перебудова та незалежна Україна відкрили для українських євреїв можливість увічнити пам’ять про загиблих під час Голокосту. Головною метою для неї було увічнення масового розстрілу євреїв у Дробицькому Яру, в якому знаходився невеликий пам’ятник з написом “жертвам фашистського терору”, згадує голова Харківського обласного комітету “Дробицький Яр” Леонід Петрович Леонідов.

У грудні 2002 р. меморіальний комплекс було відкрито за участі посла Ізраїлю Анни Азарі. У першу чергу будівництва, яка коштувала близько 3 млн. грн. було відкрито пам’ятний знак – менора («Древо життя»), алея і пам’ятник-монумент.

До фінансування будівництва долучились харківські організації, підприємства банки, міжнародна організація «Джойнт». Будівництвом керував С. Іщенко, визнаний Праведником народів світу. У підсумку 85% коштів на його будівництво було надано благодійниками. У 2005 р. було відкрито траурну залу з Чашею скорботи. У 2008 р. комітет «Дробицький Яр» встановив пам’ятник з інформацією про трагедію українською, івритом та англійською. На ньому міститься напис: «У Дробицькому Яру з грудня 1941 року по січень 1942 р. нацистами знищено понад 16 тисяч в’язнів Харківського єврейського гетто – старих, жінок та дітей – тільки тому, що вони були євреями». 

У 2018 р. меморіальний комплекс був занесений Міністерством культури України до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.  На сайті меморіального парку та музею «Дробицький Яр» доступна віртуальна екскурсія, джерела з історії трагедії, мартиролог жертв тощо.  Державний архів Харківської області проводив виставку цифрових копій документів, присвячених Голокосту у Харкові. 

13 грудня 2002 р. Особистий архів Леонідова Л.П.

Пам’ятник, встановлений у 2008 р. Джерело фото

Меморіальний комплекс зазнав руйнувань під час російського вторгнення в Україну 2022 р.
26 березня 2022 р. внаслідок обстрілів міста російськими військами було пошкоджено пам’ятний знак – Менору. Подія була зафіксована Національною поліцією.

Відео Суспільне Харків:

Усього станом на 19 квітня 2022 р. було пошкоджено 88 об’єктів культури та архітектури Харківщини (suspilne.media)

Меморіальні практики

Як відмічає  голова Харківського обласного комітету “Дробицький Яр” Леонід Петрович Леонідов меморіальний комплекс знаходиться у комунальній власності. Не кожного року у заходах беруть участь офіційні особи. Останнього року у заходах взяв участь посол Держави Ізраїль. Також брали участь близько 200 школярів, студентів, курсантів. Меморіальні заходи відбуваються у дні пам’яті жертв Голокосту у Харкові у Дробицькому Яру, біля комплексу на місці гетто, у Харківському музеї Голокосту.

Леонідов Л.П. Заходи щодо увічнення памяті жертв Голокосту

Найбільш масштабні заходи відбуваються саме у Дробицькому Яру, зокрема офіційні церемонії вшанування пам’яті загиблих євреїв.

Меморіальні заходи за участю голови Харківської обласної державної адміністрації (2016 р.)

Репортаж про траурні заходи (2011 р).:

Історія Голокосту у Харкові знаходить відображення у репортажах харкіьких медіа.

Про Голокост у Харкові розповідає керівниця Харківського музею Голокосту Лариса Воловик (інтерв’ю 2017 р.):

Репортаж про євреїв Дробицького Яру програми НеДелю 2001 р. Програма містить унікальні кадри інтерв’ю з Йосипом Таращанським, в якому вдалося уникнути розстрілу у Дробицькому Яру.

Про виживання дитини у Харкові дитини проекту Don’t Forget. Kharkiv розповіла харків’янка Л.З. Писаренко

Репортаж Суспільного: Харків, присвячений Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту 27 січня 2020 р., знятий у Дробицькому Яру.

Інтерв’ю директорки Меморіального парку і музею “Дробицький Яр” Ірини Ференцевої (2020).