Меморіал Слави у Лісопарку
Меморіал Слави у Лісопарку на Білгородському шосе. Присвячений радянським воїнам та мирним громадянам, які загинули в роки Другої світової війни. Є одним з центральних місць пам’яті про війну, тут відбуваються офіційні у День пам’яті та примирення, День Перемоги, у роковини подій, пов’язаних з війною.
Історія
Впорядкування та подальшого вшанування загиблих під час війни воїнів та жертв нацистського режиму було розпочато по завершенню війни, про що свідчила відповідна постанова Раднаркому СРСР від 1946 р. Перший і Україні меморіал – парк Вічної Слави у Києві був заснований у 1956 р (відкритий наступного року).
Вже у період «застою» відбуваються зміни у державній політиці пам’яті щодо подій війни, офіційно відзначається День Перемоги.
Меморіал у 2019 р.
Святкування Дня Перемоги наповнюється агітаційно-пропагандистським сенсом в умовах «холодної війни». По всій країні постають величні пам’ятники та меморіальні комплекси. У 1970-х рр. відбувається відкриття Меморіалу героїчної оборони Одеси, меморіалу «Живі – безсмертним» у Донецьку, Меморіалу Вічної слави у Сумах тощо.
Меморіал у Харкові було відкрито в 1977 р. Він став одним з найвпізнаваніших «місць пам’яті» Харкова. Над спорудженням меморіалу протягом семи років працювали скульптори В. І. Агібалов, Я. Й. Рик, художник С. Г. Светлорусов, архітектори І. О. Алфьоров, Е. Ю. Черкасов, А. А. Максименко під керівництвом скульптора, ветерана Другої світової війни М. Овсянкіна.
У центрі композиції знаходиться гранітна жіноча скульптура заввишки 12,75 метрів. Це постамент Батьківщини-Матері, біля її ніг горить вічний вогонь. Композиція меморіалу складається з трьох гранітних стел з не спущеними литими прапорами, які символізують, що місто не скорилося ворогові і боровся до кінця. За рік до відкриття меморіалу відбулись перезахоронення з братських могил, що знаходились у різних частинах Лісопарку.
Відкриття меморіального комплексу у Лісопарку.
29 жовтня 1977 р. м. Харків
ДАХО. Фотокартотека. Справа О – 14791 а.
24 березня 2022 р. Меморіал Слави зазнав пошкоджень під час російського вторгнення в Україну. Зокрема, уламки снарядів пошкодили постамент Батьківщини-Матері та роздробили плити навколо.
Відео Харківські Вісті:
Меморіальні практики
З часу відкриття Меморіал Слави стає головним місцем офіційних заходів, присвячених Другій світовій війні у місті.
У сучасній Україні Меморіал залишається місцем проведення офіційних заходів. Так, у 2019 р. відбулись офіційні заходи у травні, з нагоди відзначення Дня пам’яті та примирення та Дня Перемоги, а також 23 серпня, у день визволення міста. Під час цих заходів зазвичай відбуваються церемонії покладання квітів, військовий салют, поминальні служби в каплиці на честь ікони Божої Матері «Прикликання загиблих» тощо.
Меморіал є місцем, де сучасні воїни приймають присягу:
Курсанти-льотчики приймають присягу
Для проекту Don`t forget Kharkiv, пані Вікторія додала свій коментар проаналізувавши зміни в меморіальних заходах на цьому місці протягом останніх років
к.і.н. Науменко Вікторія про зміни в культурі пам’ятання на Меморіалі Слави
к.і.н. Вікторія Науменко.Коментар про демонтаж пам’ятників та переживання харків’ян.
Про участь ХНУВС у покладанні квітів
Репортаж про відзначення Дня пам’яті та примирення (2016 р.)
Покладання квітів 2019 р.