Меморіал жертв тоталітаризму (Меморіальний комплекс жертв необґрунтованих репресій)

Спільний українсько-польський меморіал жертв тоталітаризму був побудований за ініціативи президентів України та Польщі та відкритий 17 червня 2000 року. Монумент міститить стели з іменами розстріляних НКВС у 1938–1940 роках радянських громадян та польських військових що були поховані в братських могилах на території Лісопарку.

 

Історія

23 серпня 1939 р. був підписаний радянсько-німецький договір про ненапад (пакт Молотова-Ріббентропа), який містив таємний протокол про розподіл сфер впливу у Східній Європі. За протоколом Польща мала бути поділена за лініями річок Вісла, Нарев і Сян.

1 вересня 1939 р. Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. 17 вересня 1939 р. розпочалось вторгнення СРСР, й у підсумку Польща була цілком розподілена між Німеччиною та СРСР. У полон до СРСР потрапила велика кількість польських військовослужбовців, більшість з яких були згодом відпущені або передані Німеччині.

Близько 25 тис. польських офіцерів залишили в ув’язненні та утримувалися в декількох таборах, зокрема у м. Старобєльськ  Ворошиловградської (Луганської) області. У квітні-травні 1940 р. польські військовополонені офіцери були розстріляні у харківській внутрішній тюрмі НКВС та захоронені у 6 кварталі Лісопарку. Радянське керівництво замовчувало цей військовий злочин до періоду Перебудови. Ця трагедія є частиною більш масштабних розстрілів польських офіцерів, найвідомішим місцем страт є Катинь (Смоленська область, Росія).

Меморіальний комплекс у харківському Лісопарку споруджений за спільної ініціативи Польщі та України.  17 червня 1998 р. президент України Леонід Кучма та президент Польщі Олександр Квасневський поклали на місті майбутнього меморіального комплексу наріжний камінь, який був освячений Папою Римським Йоаном Павлом ІІ. 

Меморіал був збудований протягом 1999–2000 років за проектом Здзіслава Підека, Анджея Солиги, Віслава та Яцека Синакевичів. Місце встановлення меморіалу – шостий квартал харківського Лісопарку – трагічне місце для українського та польського народів.

На камені надпис: «Наріжний камінь під будову кладовища жертв тоталітаризму: офіцерів Війська Польського, а також жителів Харкова і Харківської землі, закатованим НКВС у Харкові. Стражданню-правду, упокоєним – моитву, під ликом всемогутнього Бога. Земляки. Варшава-Харків 1998 р.» польською та українською мовами. 

В 1969 р. харківські школяри  випадково знайшли дорогоцінності та речі з польськими ознаками, що в подальшому засвідчило розстріли польських військових саме в цьому місці. Лише в 1991 р. відбулись офіційні слідчі дії польської та радянської прокурорських комісій.  Після завершення слідства на місці ексгумації 10 серпня 1991 р. відбулось урочисте перепоховання останків і відкриття пам’ятного знаку жертвам репресій, а на могилах встановлено 7-метровий дубовий Хрест з зображенням Божої Матері і православний Хрест.

На території Меморіалу розташовано 75 братських могил з чавунними католицькими та православними хрестами, «чорна дорога» (могили і шлях, викладений базальтовим каменем), український і польський вівтарі, а також головна алея з епітафійними табличками з обох боків, що пов’язує ці дві частини, з вмурованими на цоколях хрестами ордену Virtuti Militari та орденом Вересневої кампанії.

Рішенням Харківського міськвиконкому від 25 травня 1992 року № 168 цьому місцю надано статус офіційного поховання і меморіального комплексу жертв політичних репресій.

У 2008 р. на будівлі Харківського управління МВС, де у 1940 р була розташована внутрішня тюрма  НКВС була встановлена пам’ятна меморіальна дошка. В церемонії її відкриття, зокрема, взяв участь відомий польський режисер Анджей Вайда, батько якого був розстріляний у Харкові.

 

 

Щорічно відбувається легкоатлетичний крос пам’яті жертв тоталітаризму. Так, в 2019 році відбувся вже ХХ ювілейний крос. Перед його початком відбувається церемонія покладання квітів та вшанування пам’яті жертв за участі генерального консула Республіки Польща у Харкові.  

Президенти України та Польщі у Меморіалі (грудень 2017) Джерело фото

 

23 березня 2022 р. під час російського вторгнення в Україну меморіал був пошкоджений. Руйнування зазнали  плити на яких містяться  імена загиблих польських офіцерів. Район розташування меморіалу –  П’ятихатки знаходився під постійними обстрілами.

 

Меморіальні практики

Меморіал жертв тоталітаризму є місцем, де відбуваються спільні українсько-польські офіційні заходи з вшанування жертв тоталітаризму. У них беруть участь високопосадовців усіх рівнів, у тому числі президенти обох країн, родичі жертв.

Фоторепортаж про відвідування комплексу посла Республіки Польща у 2001 р

Репортаж про церемонію, що відбулась на Меморіалі у 2017 р. за участі президентів України та Польщі:

Трагічна історія родини Жарських

Фото дідуся Світлани Грязнової з протоколу допиту

Світлана Грязнова. Знищували тому що були поляками!