Пам’ятний знак Українській повстанській армії

Наприкінці 1980-х – на початку 1990-х рр., в Україні, як зазначає український історик Андрій Портнов, відбувається відродження пам’яті про УПА, переважно в локальному вимірі, в Галичині та на Волині, де з’являються перші пам’ятники бійцям Української повстанської армії. В українському історичному та громадському дискурсі точилися, періодично активізуючись, дискусії щодо місця УПА у подіях 1940-1950-х рр., часто з діаметральними оцінками.

У 1992 р. пам’ятний знак УПА був встановлений у Харкові, що було скоріше винятком для Східних регіонів України. 

Як зазначає історик Юрій Радченко, у 1992 р. місцева влада в особі Євгена Кушнарьова, сприяла відкриттю пам’ятного знаку. Це відбулося за ініціативи Харківської крайової організації Народного Руху України, яку підтримала Харківська міська рада. Відкриття відбулось 14 жовтня 1992 р. у день 50-річчя УПА. Автором проекту знаку став Юрій Шкодовський.

Пам’ятник присвячений структурі, яка фактично не воювала на Сході Україні. У відкритті пам’ятника у 1992 р. брав участь священик УАПЦ Микола Соколовський, активний учасник ОУН Мельниківської фракції. Водночас, УПА найчастіше асоціюють з іншою фракцією ОУН – Бандерівcькою.

Як зазначає історик Юрій Радченко, у 1992 р. місцева влада в особі Євгена Кушнарьова, сприяла відкриттю пам’ятного знаку.

Як відзначають мистецтвознавці, пам’ятник створений в асоціативно-філософському дусі. Він був встановлений на зарослому пагорбі, що символізує курган, традиційне місце поховань воїнів. 

Спочатку знак планувалося встановити у Лісопарку, але потім було визначено інше місце – Молодіжний парк, де з 1989 р. був встановлений хрест жертвам Голодомору.

З 2006 р. навколо пам’ятного знаку точаться справжні «бої за історію». Того року його «демонтували» невідомі, після чого він був знайдений у ямі неподалік. У 2008 р. мер Харкова Михайло Добкін ініціював передання пам’ятника на зберігання до Івано-Франківська.  Пізніше відбулось декілька актів вандалізму, пов’язаних з пам’ятним знаком. У 2013 р. замість каміння був встановлений хрест. У 2014 р. пам’ятний знак був підірваний. Того ж року була встановлена пам’ятна дошка на фундаменті від першого пам’ятника. 

З 2017 до 2019 рр. пам’ятний знак 5 разів облили червоною фарбою.  

У знакові для національно-патріотичних сил біля пам’ятника УПА проводились акції, присвячені вшанування воїнів УПА, жертв тоталітаризму. Мали місце марші 14 жовтня (у річницю УПА), молебні.

Восени 2020 р. пам’ятний знак недоступний через реконструкцію Молодіжного парку.