Пам’ятник маршалу Г. Жукову

Історія

Пам’ятник був встановлений у 1994 р. на проспекті, що був названий на честь маршала Жукова, біля районної адміністрації (сьогодні Немишлянського району міста).

З другої половини 1990-х рр. пам’ятник і територія майже не обслуговувались і поступово руйнувалися. У 2012 р. відбувся капітальний ремонт. 

6 травня 2018 р.  погруддя Г. Жукова було повалене. У червні 2019 р. ситуація повторилася. Пізніше Харківська міська рада  декілька разів відновлювала назву проспекту, повертаючи йому ім’я маршала Жукова. Наприкінці лютого 2020 Харківська міська рада знов проголосувала за  перейменування проспекту Петра Григоренка на маршала Жукова. Обґрунтовуючи перейменування проспекту, зазначалося, що, Георгій Жуков брав участь у вигнанні нацистських окупантів з України під час Другої світової війни в якості заступника головнокомандувача, командувача 1-м Українським фронтом. 

На будівлі неподалік від бюста знаходиться мурал «Маршал Жуков на коні»

Меморіальні практики

У 2016 р., на виконання законів про декомунізацію, Харківська ОДА перейменувала проспект маршала Жукова та проспект Петра Григоренка. Після перейменування проспекту маршала Жукова відбулось декілька інцидентів, пов’язаних безпосередньо з пам’ятником та назвою об’єкту топоніміки. Натомість, меморіальні заходи біля пам’ятника, зокрема, покладання квітів до пам’ятника відбувались після 2016 р.:

Меморіальні заходи біля пам’ятника

Харківський історик, професор Володимир Скляр зазначає міфологізацію образу маршала Жукова, починаючи з 1975 р. На його думку, частина харків’ян все ще живе в стереотипах радянської пропаганди, в якій Жуков – маршал Перемоги. Він говорить про те, що маршал пов’язаний з Харковом дуже опосередковано. Водночас, він відзначався ігноруванням кількості жертв серед власних військ. Натомість, Петро Григоренко дисидент, який навчався у місті, є видатним діячем українського національно-визвольного руху.

Заслуговує на увагу думка історика Филиппа Диканя щодо радянського вигляду памяті про Другу світову війну в Харкові та перейменування проспекту Жукова/Григоренко

На сьогодні пам’ятник маршалу Г. Жукову знаходиться на постаменті, тривають суперечки щодо назви проспекту між Харківською міською радою та Українським інститутом національної пам’яті. Так, Марія Тахтаулова (УІНП) називає постать Г. Жукова багато в чому сумнівною.

М. Тахтаулова щодо повернення назви проспекту у червні 2019 р.:

Сергій Лунін про Декомунізацію та Деколонізію: